Dworek Jamneński w Łazach, Łazy
Ślub kościelny w plenerze - czy to jest w ogóle możliwe?
Ankuft
Abreise

Ślub kościelny w plenerze - czy to jest w ogóle możliwe?

13 November 2019

Marzeniem coraz większej liczby Par Młodych jest nietuzinkowe miejsce organizacji ceremonii zaślubin - na przykład w postaci pleneru.
Ślub kościelny może być nie lada wyzwaniem, ponieważ zapisy prawa kanonicznego są nieprecyzyjne, a co za tym idzie dają różne możliwości interpretacji przez udzielającego zgodę kapłana. Odpowiedź co zrobić, aby ślub kościelny był zgodny z Waszymi marzeniami i odbył się w wymarzonym przez Was miejscu znajdziecie w poniższym artykule.

Ślub kościelny w plenerze - co na to przepisy?

Pary Młode, których marzeniem był ślub kościelny w plenerze doskonale wiedzą, że dotrzymanie ścisłych reguł, rządzących prawem kanonicznym jest bardzo trudne i księża niechętnie wydają zgodę na zorganizowanie ceremonii zaślubin w innym miejscu niż kościół.

Miejsce organizacji ślubu kościelnego reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego a dokładniej kan. 1118 zgodnie z którym:

  §1  „Małżeństwo między katolikami lub między strona katolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym, w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza”.

 § 2   „Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.”

Paragraf trzeci natomiast stanowi, że:

    „Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.”

Jak wynika z powyższych przepisów, ślub kościelny w plenerze może się odbyć, ale nie ukrywajmy - wiąże się to z wieloma problemami, wyrzeczeniami i czasem poświęconym na załatwianie różnych formalności. W pierwszej kolejności należy bowiem znaleźć to odpowiednie miejsce a następnie uzyskać zgodę kapłana udzielającego ślubu, potem proboszcza a na koniec biskupa! Każdy z duchownych może mieć inne zdanie na temat miejsca Waszego ślubu i możliwe, że finalnie takiej zgody nie otrzymacie. A przecież organizacja pozostałych elementów ślubu i wesela to i tak nie lada wyzwanie. Niezaleźnie od zgody duchownych wymagane jest uzyskanie zgody zarządcy terenu (np. parku, plaży itp.).

Jak zatem nie pozbawiać się marzeń o ślubie kościelnym w plenerze? Kaplica plenerowa!

Świetną alternatywą dla ślubu kościelnego w plenerze jest sytuacja kiedy to właściwa kaplica kościelna ma formę „plenerową”. Nie są wówczas wymagane żadne specjalne zgody, bowiem ślub odbywa się w całkowitym poszanowaniu prawa kanonicznego, zaś kapłan nie ma podstaw, aby odmówić Wam zgody na ślub w tym miejscu. Jeszcze lepiej kiedy kaplica jest zlokalizowana w urokliwym miejscu w spokojnej cichej miejscowości nad samym Morzem Bałtyckim.

I tutaj mamy dla Was świetną wiadomość - kościelna kaplica plenerowa wraz z odpowiednim ołtarzem oraz ławkami do siedzenia dla gości weselnych znajduje się w Łazach w odległości zaledwie 500 metrów od Dworku Jamneńskiego. Jej położenie jest niezwykle urokliwe - drewniany ołtarz znajduje się na podwyższeniu na tle pięknego sosnowego lasu. Poniżej przedstawiamy zdjęcie kapliczki - jak widzicie jest ona nieprzystrojona, ale i tak naszym zdaniem prezentuje się pięknie. A pomyślcie sobie jak będzie wyglądać gdy doda się chciażby nastrojowe świece, biały dywan i delikatne kwiaty ....

Bliskość kościoła w plenerze oraz sali weselnej powoduje, że goście w ciągu zaledwie kilku do kilkunastu minut mogą po prostu przejść się na miejsce ślubu a Państwo Młodzi mogą skorzystać z innego środka trasportu - na przykład eleganckiej stylowej bryczki! Dworek Jamneński w Łazach pozostaje w dobrych relacjach z miejscowym proboszczem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kapliczkę odpowiednio przystroić i nadać jej jeszcze bardziej romantyczny charakter! Dla nas ślub kościelny w plenerze to żaden problem!

A co w razie niepogody?

Nie jest wykluczone, że akurat tego dnia pogoda może być niesprzyjająca. Wówczas istnieje możliwość zabezpieczenia tego wariantu już wcześniej i przeniesienie ceremonii zaślubin do pobliskiego kościoła lub zamówienia odpowiednich eleganckich zadaszeń dla gości.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu - o organizacji wesel i ślubów wiemy wszystko!

Więcej o naszej ofercie weselnej znajdziecie tutaj: https://dworekjamnenski.pl/przyjecia/wesele-marzen

siehe auf der Karte
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen